U Rumi 12. put se održava turističko manifestacija „I kad prodju slave ostaje kolač“. Manifestacija je posvećena kolaču kao sastavnom delu sremačke trpeze koja je za vreme slava bogata raznim djakonijama, a kolači su sudeći po pričama žena i najvažniji.
Da li je žena i dobra domaćica zavisi od toga kako napravi kolač, kažu članice brojnih Udruženja žena koje su danas u Rumi izložile starinske kolače. Na stolovima štrudle sa makom, kolači sa salom, carigradska oblatna, ona kuvana u mleku, šapice, vanilice…12-est godina donose samo one kolače koji su nekada krasili stolove domaćina, kolače koje su pravile naše bake. Mara Milovanović, predsednica Udruženja Sremice iz Pećinaca koje postoji više od dve decenije, kaže da i sada oseti miris bakinih vanilica i šapica. „Ja pravim samo ove starinske kolače. Šapice i carigradska oblatna su mi najomiljeniji kolači. U Rumi sam od početka ove manifestacije, ali mi obilazimo i ostala mesta koja organizuju ovakve izložbe. Mi žene čuvamo našu tradiciju, a uspele smo i da steknemo veliki broj poznanstava tako da na najbolji način pronosimo i ime naše opštine. Imamo pomoć opštine i to nam puno znači, ali mi to i vraćamo. Žene iz brojnih udruženja nam dolaze u gostu. Imamo iKupinovo koje privlači veliki broj turista, što svakako doprinosi i razvoju turizma, što je za jedno selo veoma važno“, kaže Mara Milovanović.
Prodaja suvenira kao izvor prihoda
Da su ovakve manifestacije odavno pretrpele promene potvrdjuju i članice Udruženja žena Desanka Maksimović iz šašinaca. Pored kolača i slanih djakonija poslednjih godina prodaju se i suveniri ručne izrade. „Mi smo prošle godine rešile da nešto proizvodimo i tako obezbedimo sebi izvor prihoda. Nabavile smo čak i neke mašine za šivenje i u našim prostorijama šijemo krpe, peškire. Počele smo i pravljenje bedževa, ukrasnih flaša i dobro nam to ide. Uspemo nešto i da prodamo. Čak smo i u sleu imale prodajnu izložbu. Aktivne smo u svakom slučaju jer same zaradjujemo. Nismo nikada tražile neku pomoć od naše lokalne samouprave, što ne znači da uskoro i nećemo., dodaje Mira Jelovac. Inače ovo Udruženje ove godine puni 18 godina rada i postojanja. Iza njih je veliki broj manifestacija kao što je ova u Rumi, a veoma rado se odazivaju i pozivima sličnih udruženja koja se bave i humanitarnim radom.Ima ih za sada desetak, a želja im je da se taj broj poveća pa da zajedno njihovu manifestaciju Bostanijadu još više omasove. Može Bostanijada postati prava turistička manifestacija koja će tokom leta mnoge dovesti u šašince, koji su i najpoznatiji po proizvodnji lubevnice, Svako sleo treba da ima neku svoju prepoznatljivu manifestaciju, a vidimo i da je seoski turizam veoma aktuelan. Zašto ne bi smo i mi bile prve koje će to poćeti da rade u Šašincima“, kaže Mira.
Na 12-oj mnaifestaciji I kad prodju slave ostaje kolal i Udruženja žena iz svih opština Srema. Došle su u Rumu i žene iz Platičeva, Grabovaca, Čalme, iriga, Vrdnika. I sve sa istim ciljem. Da pokažu i podsete sve da se nekada i sa malo moglo mnogo toga. Kolači su se nekada pravili samo od onoga što se ima u kući. Jaja, brašno i šećer. Doda se malo nekog voća ili bakinog pekmeza od šljiva. Bez aditiva i bilko kojih drugih dodataka. I jelo se u slast. I po svemu sudeći žene su uspele. Sve više je modernih domaćica koje se vraćaju starim receptima i sve više je ovakvih manifestacija. I upravo zbog toga, zbog naše tradicije Opština Ruma podržava „Sremski kolač“. Svih 12 godina bila je glavni oslonac organizatorima koji su uspeli da na mapu turističkih manifestacija „Sremski kolač“ uvrste u sam vrh. Dobro je to jer se žene sada takmiče izmedju sebe koja će bolje i lepše da napravi stari kolač. Takmičlarski karakter je imala i ova manifestacija u Rumi. Ali pobenici su bili svi jer je kolača vrlo brzo nestalo što je dovoljan dokaz da vanilice, šapice, kuglov i salenjake ne može ništa da zameni.